WITAJ NA STRONIE! Czyli co nas kłuje po godzinach;)
KAKTUSOWO Serdecznie witam wszystkich gości mojej skromnej stronki;) I od razu zapraszam do komentowania jej w KSIEDZE GOŚCI! Nie bójcie się wpisywać i wyrażać waszej opinii nie ma to jak konstruktywna opinia;) Co chcecie aby zmienić co poprawić a czego brakuje. Za wszystkie uwagi serdecznie dziękuje;)
MENU GŁÓWNE
INNE

Kaktusowy Kalendarz Pielęgnowanie kaktusów w ciągu roku

Styczeń

Styczeń jest to okres spoczynku dla kaktusów. Należy uważać, aby temperatura w pomiszczeniu, w którym zimujemy kaktusy nie spadła poniżej krytycznej granicy (ok. 3-5°C). Podlewamy na ogół skąpo lub prawie wcale. Podczas bezmroźnych dni możemy przewietrzyć pomieszczenie, pamietając jednak, aby chronić rośliny przed przeciągami. Kaktusy ciepłolubne, a także te, które w zimie rosną i kwitną (gatunki takie jak Rhipsalis, Epifylum czy Schlumbergera) pozostawiamy w cieplejszym pomieszczeniu i podlewamy nieco częściej. Od czasu do czasu, jak w każdym miesiącu, przeglądamy naszą kolekcję w poszukiwaniu oznak chorób lub szkodników, które niezwłocznie likwidujemy.

Luty

Luty jest to najbardziej "niebezpieczny" miesiąc dla kaktusów. Niska temperatura przy nadmiernej wilgotności ziemi i niedostatku światła - to największy wróg kaktusów. Podlewamy więc ostrożnie, zwłaszcza owłosione gatunki cereusów. Są one również szczególnie wrażliwe na zimno i zmieniają barwę: szarzeją, bledną lub żółkną. Na wcześnie kwitnących gatunkach ukazują się pączki kwiatowe - trzymamy je więc w cieplejszym miejscu, podlewamy obficiej niż inne i nie poruszamy doniczek.

Marzec

Marzec jest to okres najważniejszych prac i zabiegów. Już teraz, gdy pogoda jest ciepła i słoneczna, kaktusy zaczynają rosnąć i czas pomyśleć o ich przesadzaniu. Nie przesadzamy roślin kwitnących lub pokrytych pączkami kwiatowymi, jak również okazów dużych, przesadzanych w ubiegłym roku. Pamiętajmy, że nie wszystkie kaktusy "ruszają" w tym samym czasie i że przesadzanie możemy również wykonać w kwietniu, maju, a nawet później. Naszym sprzymierzeńcem jest ciepła i słoneczna pogoda, a wrogiem - zimna i pochmurna.

Kwiecień

Z początkiem miesiąca wszystkie kaktusy powinny znaleźć się na swoich letnich stanowiskach. Szczególnie troskliwie cieniujemy te rośliny, które znajdowały się dotychczas w pomieszczeniach, gdzie docierała do nich znacznie mniejsza ilość światła niż ta, którą mają obecnie. Muszą się one stopniowo przyzwyczajać. W kwietniu prowadzimy nadal prace rozpoczęte w marcu. Jeśli pogoda, jest ciepła i słoneczna, możemy w końcu tego miesiąca przystąpić do wysiewu kaktusów. Najkorzystniej jest wysiać nasiona do hermatycznie zamykanych słojów. Nasiona kiełkują w nich, gdy tylko zaistnieją optymalne warunki cieplne.W kwietniu (przy ładnej pogodzie) zaczynamy stopniowo zwiększać dawki wody do podlewania.

Maj

Maj jest miesiącem, w którym kaktusy zanjduja się w pełni rozwoju.Wierzchołki ich błyszczą, każda roślina ma zaczątkinowych cierni, a wiele z nich również i zawiązki pąków kwiatowych. W dalszym ciągu przesadzamy kaktusy (zwłaszcza te, które dopiero przekwitły), wysiewamy nasiona, rozpoczynamy szczepienie i sadzonkowanie. W końcu tego miesiąca, gdy przeminą wiosenne przymrozki, wystawiamy kaktusy na świeże powietrze. W najprostszym wypadku trzymamy je na parapecie otwartego okna, lepiej na występie przed oknem, na balkonie, tarasie lub na werandzie, a najlepiej w skrzyni inspektowej w ogrodzie. Wybieramy oczywiście miejsca słoneczne, ciepłe i zaciszne. Kaktusy "wychowane" w mieszkaniu są jednak bardzo wrażliwe na bezpośrednie działanie promieni słonecznych i dlatego cały ten zabieg musimy przeprowadzać stopniowo i bardzo ostrożnie. Do ,,przeprowadzki" wybieramy pogodę pochmurną i przez dłuższy okres cieniujemy rośliny, zwłaszcza w czasie najsilniejszego nasłonecznienia. Stałe obserwowanie kaktusów wyniesionych na świeże powietrze jest niezbędne, jeden bowiem upalny dzień może zniszczyć, a przynajmniej bardzo uszkodzić rośliny nie przyzwyczajone do słońca. Zmiana barwy pędów od strony nasłonecznionej na czerwoną lub żółtą może być objawem przypalenia tkanek. Takie okazy cieniujemy staranniej lub przenosimy na miejsca mniej nasłonecznione. Doniczki nie powinny być wystawione na działanie promieni słonecznych, gdyż ich ścianki nagrzewają się bardzo silnie i powodują zniszczenie przylegających do nich najmłodszych korzeni. Najlepiej zagłębić je po brzegi w skrzynkach wypełnionych piaskiem lub miałem torfowym. Wielkość takich skrzynek uzależniamy od miejsca i liczby doniczek. W wypadku posiadania większej kolekcji kaktusów polecane jest bardzo przechowywanie ich w lecie w skrzyni inspektowej. Na dno takiej skrzyni dajemy warstwę nawozu końskiego zmieszanego z liśćmi, przez co zapewniamy umiarkowane podgrzewanie ziemi od spodu, bardzo dobrze wpływające na rozwój korzeni, wzrost rośliny i kwitnienie. Mieszaninę nawozu i liści przykrywamy warstwą ziemi, w której zagłębiamy doniczki z kaktusami. Do przechowywania kaktusów w lecie na balkonie, tarasie itp. można, przy niewielkim nakładzie kosztów, zbudować odpowiednią skrzynkę z ruchomym, oszklonym daszkiem. Szyby takiej skrzynki cieniujemy albo spryskujemy wapnem lub kredą, podobnie jak okna inspektowe. Nie zapominajmy również o ochronie wystawionych kaktusów przed ulewnymi lub długotrwałymi deszczami!

Czerwiec

Czerwiec jest to okres najlepszego wzrostu kaktusów. Okazy, które dotychczas nie dały znaku życia, są prawdopodobnie chore. Wybijamy je z doniczek, badamy system korzeniowy i odpowiednio pielęgnujemy. Zdrowe natomiast rośliny podlewamy teraz obficie i często spryskujemy. Ciepły czerwiec jest dobrym miesiącem do szczepienia, sadzonkowania i wysiewu kaktusów. W tym czasie nasiona wykazują wysoką zdolność do kiełkowania. Siewki kaktusów po 3-8 tygodniach od skiełkowania pikujemy po raz pierwszy.

Lipiec

W lipcu nasze kaktusy w dalszym ciągu intensywnie rosną, nie oszczędzamy więc wody do podlewania i spryskiwania w ciepłe dni. Z powodzeniem możemy jeszcze szczepić, sadzonkować i przesadzać. W końcu lipca pikujemy po raz drugi siewki kaktusów. W czasie gorących i parnych dni nawet kaktusom bywa często za ciepło. Wietrzymy pomieszczenia z roślinami najintensywniej, zarówno w dzien jak i w nocy.

Sierpień

W sierpniu zaczynamy przygotowywać nasze kaktusy do okresu spoczynku, przestajemy cieniować, zapewniając im możliwie dużo światła słonecznego i świeżego powietrza. Jeżeli przechowujemy nasze kaktusy w skrzyni inspektowej, zdejmujemy z niej okna również na noc, nie obawiając się rosy osiadającej na roślinach, bardzo dla nich pożytecznej. W dalszym ciągu spryskujemy kaktusy, ale od końca miesiąca ograniczamy podlewanie. Możemy jeszcze szczepić, sadzonkować i przesadzać. Epifylum przestaje rosnąć i przechodzi już okres spoczynku, polewamy więc go rzadziej i ustawiamy w półcieniu.

Wrzesień

Wrzesień to okres wegetacji kaktusów zbliża się ku końcowi. Podlewamy je coraz mniej, tylko w ciepłe dni przed południem, i w dalszym ciągu hartujemy. Możemy jeszcze przesadzać gatunki kwitnące w zimie, a nawet robić sadzonki z epifylum. Stare lub uszkodzone pędy wycinamy u nasady. Część pędów wybitnie słabych, starych lub uszkodzonych, możemy wyciąć u nasady. Ponieważ noce są już chłodne, skrzynie inspektowe przykrywamy matami lub deskami, a w razie potrzeby przenosimy kaktusy do pomieszczeń w końcu tego miesiąca. Pamiętajmy jednak, że należy je możliwie długo trzymać na świeżym powietrzu.

Październik

W tym miesiącu już wszystkie kaktusy należy przenieść pod dach. W połowie października, w zależności od przebiegu pogody, w suchy i słoneczny dzień przygotowujemy kaktusy do okresu zimowego. Oczyszczamy dokładnie doniczki, usuwamy szkodniki, powierzchnię ziemi płytko spulchniamy zaostrzonym patyczkiem. Nasze kaktusy są na ogół przechowywane w zbyt ciepłych pomieszczeniach, z czym związana jest konieczność obfitszego podlewania i tym samym pobudzania wzrostu, hamowania zaś tworzenia się pączków kwiatowych. Bardzo niepożądane jest ustawianie doniczek na parapecie nad kaloryferem. Duże, stare okazy opuncji, cereusów itp. możemy w braku lepszego miejsca przechować przez zimę w jasnych, suchych piwnicach, gdzie temperatura nie spada poniżej +5° C, nie podlewamy ich wtedy prawie wcale. Większość gatunków kaktusów powinna być przechowywana w temperaturze 10-15° C (w nocy) w miejscach możliwie widnych, jak najbliżej okien. Najlepsza, zwłaszcza w zimie, jest wystawa południowa, południowo-wschodnia czy nawet południowo-zachodnia. W tym, okresie kaktusy szczególnie silnie odczuwają niedostatek światła w naszych warunkach klimatycznych.

Listopad - Grudzień

W miesiącach tych jest mało światło, nawet w szklarniach. Kaktusy przechodzą okres spoczynku i w pozornym uśpieniu zawiązują pączki kwiatowe. Podlewamy je teraz rzadko, spryskujemy bardzo lekko i bardzo rzadko, tylko przy słonecznej pogodzie. Zwalczamy choroby i szkodniki, które występują coraz silniej: nadmierna wilgotność powoduje zgniliznę, a suche i ciepłe powietrze, masowy rozwój czerwonego pajączka. Jeżeli ziemia w doniczkach zbyt szybko wysycha, zaleca się umieścić doniczki w skrzynkach z miałem torfowym, podobnie jak to robiliśmy w lecie dla ochrony przed nadmiernym nagrzewaniem. W chłodniejszych pomieszczeniach wystarczy wtedy polewać tylko torf między doniczkami, gdyż ilość wody przenikającej przez ścianki doniczek jest często całkowicie wystarczająca dla kaktusów w tym okresie. Gatunki kwitnące obecnie lub zawiązujące pączki kwiatowe wymagają wyższej temperatury i obfitszego podlewania.
wstecz
www.zanox.com
Google


WWW
na tej stronie
LINKI

Copyright by Twoja.Strona | Valid HTML 4.01 &mozaika.pl CSS